אוטם במוח | סימפטומים, אבחון וטיפול באוטם מוחי - נוראייד
דף הבית >> נוראייד לחולה >> אוטם במוח
 

אוטם במוח

03-9230851 

מחקרים מדעיים וקליניים הראו כי נוראייד מסייע
לחולי שבץ מוחי ואירוע מוחי בתהליך השיקום

אחד מאותם גורמים עיקריים לאירוע מוחי הינו אוטם מוחי. נכון להיום אירועים מוחיים הינם גורם התמותה השלישי במדינת ישראל בקרב אנשים בגילאים מבוגרים, כאשר רוב המקרים של אירוע מוחי נוצרים כתוצאה ממצב של אוטם מוחי ואילו השאר כתוצאה מדימום מוחי. 

אוטם במוח נקרא גם 'אירוע מוח איסכמי' או 'שבץ איסכמי' בז'רגון הרפואי. כאן מדובר על מצב בו נוצרת פגיעה באספקה של הדם למוח וזאת בעקבות חסימה של אותם כלי דם שתפקידם הינו להזרים את הדם למוח. נכון להיום יש אפשרות של טיפול באוטם מוחי, אם באמצעות תרופות ואם באמצעות פרוצדורה שעיקרה הסטה של הקריש או המסתו באמצעות תרופות או צנתור. כמו כן, ניתן לברר עם הרופא האם הוא רואה לנכון שימוש בנוראייד (NurAid  ), תוסף תזונה המסייע בשיקום לאחר אירוע מוחי, שעבר מחקרים רבים באשר לתרומתו לשיקום מוטורי , קוגניטיבי וחסרים אחרים שנוצר מחמת האוטם.

אוטם במוח – הגורמים העיקריים

ישנם גורמים רבים שיכולים להוביל למצב של אוטם במוח כאשר העיקרים הם:
  • מחלת טרשת של כלי דם – כאן הכוונה היא אל קריש דם אשר חוסם את אחד מכלי הדם הגדולים שתפקידם להזין את המוח. קריש דם זה יכול להיווצר מעורק מרוחק או באופן מקומי. חשוב לדעת שטרשת עורקים מובילה לפלאק בדפנות כלי הדם. פלאק זה הופך את הדפנות של כלי הדם למחוספסים. כיוון שהמשטח אינו חלק מספיק, טסיות הדם נצמדות אחת לשנייה ופעמים רבות נוצר אותו קריש דם בעייתי.
  • מחלה חסימתית – 25 אחוזים מהמקרים של אוטם במוח נוצרים כתוצאה מחסימתם של כלי דם קטנים במוח.
  • תסחיף – כעשרים אחוזים מהמקרים של אוטם מוחי הם כתוצאה מתסחיף לבבי שנוצר בעקבות פרפור פרוזדורים.
סימפטומים של אוטם מוחי

חשוב לדעת שהסימפטומים של אוטם מוחי נקבעים בהתאם לאותו אזור במוח אליו אספקת הדם נפגעה:
  • בגזע המוח – פגיעה בגזע של המוח תוביל לירידה בתחושה בפנים, פגיעה באחד או יותר מהחושים (חוש השמיעה, הראייה, הריח ו/או הטעם). פעמים רבות האדם שחווה אוטם מוחי חש ששרירי הלשון שלו חלשים, שיש לו בעיה עם רפלקס הבליעה ושהוא אינו יציב דיו.
  • במוח הקטן – אם מדובר על פגיעה במוח הקטן, בנוסף לסימפטומים אותם תיארנו בפגיעה בגזע המוח, האדם שנפגע יחווה גם בעיית קורדינציה, בעיה עם שיווי המשקל, בעיה בהליכה ובעיות נוספות.
  • מסילת המוח – במוח יש שלוש מסילות מרכזיות. באם מדובר על פגיעה באחת מאותן מסילות, המטופל יחוש בתחושה של נימול, פעמים הוא יחווה שיתוק של צד אחד של הגוף, ירידה בתחושות סנסוריות ועוד. חשוב להבין שמסילות אלו אחראיות על פעולות מוטוריות, תחושה של כאב ואיזון הטמפרטורה בגוף.
חשוב להבין שמשום שהמוח שלנו הוא בעל השליטה בכל תפקודי הגוף, יכולים בהחלט להיות תסמינים נוספים שלא תיארנו כאן, כמו למשל הפרעות בדיבור, בשדה הראייה, השליטה בידיים ועוד. אם גם אתם סבורים שאתם לוקים באוטם במוח, חשוב שתגיעו במיידית למיון של בית החולים, שכן כך יוכלו לטפל בכם במהרה ובמקרים רבים למזער את הנזק ולהציל את חייכם.
 
 

אבחון של אוטם מוחי

האבחון נעשה על ידי בדיקת הדמייה מסוג CT או MRI. חשוב לציין שעל מנת לספק למטופל את הטיפול התרופתי המתאים ביותר חשוב לדייק באשר לגורם או גורמי השבץ. טרם ביצוע בדיקת ההדמיה המטופל יעבור בדיקה גופנית על ידי הרופא. בנוסף, הרופא יברר אודות ההיסטוריה הרפואית שלו ורופאים רבים מחליטים לבצע בדיקות נוספות, כמו למשל בדיקת אנגיוגרם של העורקים במוח, דופלר של עורקי הצוואר ואק"ג.
 

טיפול באוטם במוח

לאחר אבחון אוטם מוחי הצעד הראשון תמיד יהיה הסרת החסימה וזאת על מנת לחדש את זרימתו של הדם אל המוח. מטרה זו ניתן להשיג באמצעות תרופות מתאימות שימוססו את הקריש או באמצעות התערבות רפואית בה הקריש יוסט באופן מכאני בדרך כלל באמצעות צנתור מוחי.  לאחר ביצוע הפעולה הנדרשת הרופא יפנה את המטופל לשיקום ויתאים לו טיפולים שמטרתם למנוע מצבים של היווצרות חוזרת של אוטם במוח וזאת באמצעות תרופות לדילול הדם, שינוי הרגלי חיים (ירידה במשקל, הפסקת עישון ועוד).
 

נוראייד – תוסף תזונה שנחקר רבות באשר לתרומתו לשיקום לאחר אירועים מוחיים

נוראייד, תוסף תזונה מאושר משרד הבריאות ,  מסייע ע"פ המחקרים בבניית תאי עצב ונימי דם חדשים במוח, תאים אשר קריטיים לתהליך השיקום. נוראייד ניתן לתקופה של שלושה חודשים, יש לו תופעות לוואי מועטות רובן קשור בהפרעות קלות במערכת העיכול.
חלון הזמן ע"פ המחקרים הוא מיומיים לאחר האירוע  ועד חצי שנה לאחר האירוע. נוראייד נרשם  כפטנט . מקורו ברפואה הסינית והוא ממקור טבעי של צמחים.
חיוני להתייעץ עם רופא טרם השימוש

 מעוניינים ורוצים לשמוע פרטים ?
טלפנו אלינו ל – 039230851
 

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על: