אירוע מוחי איסכמי | טיפול באירוע מוחי איסכמי - נוראייד
דף הבית >> נוראייד לחולה >> אירוע מוחי איסכמי
 

אירוע מוחי איסכמי

03-9230851 

מחקרים מדעיים וקליניים הראו כי נוראייד מסייע
לחולי שבץ מוחי ואירוע מוחי בתהליך השיקום

ישנם שני סוגים שונים של שבץ מוחי, אחד מהם וזה המוכר ביותר נקרא שבץ מוחי איסכמי אשר מכונה גם אירוע מוחי איסכמי.
במאמר זה נגולל בפניכם אודות סוגי השבץ השונים ונעמיק בסוג האיסכמי תוך שאנו מספקים מידע אודות הגורמים לו ודרכי טיפול הנהוגות בעשור האחרון.

 

מהו אירוע מוחי איסכמי ?

כאן מדובר על אירוע מוחי שמתרחש בעקבות חסימה כלשהי של עורק המוביל את הדם לחלק מסוים במוח. ללא זרימה למוח של אותו דם אשר עשיר בחמצן, תאי המוח מתחילים להתנוון ובסופו של דבר הם נהרסים ומתים. התוצאה היא פגיעה ביכולות עליהן שולט אותו חלק פגוע במוח. רוב החסימות אשר מובילות בסופו של דבר לאירוע המוחי נגרמות כתוצאה מקריש או קרישי דם.

חשוב לדעת שאירוע מוחי איסכמי נחשב לאחד האירועים המוחיים הנפוצים ביותר (כ- 90 אחוזים). כמו כן, רצוי לדעת שיש שני סוגים של אירועים מוחיים מסוג איסכמי. הראשון הוא אירוע תרומבוטי. באירוע זה קריש דם חוסם את העורק אשר מוביל דם למוח. היווצרות הקריש יכולה להיות בעקבות פקקת עורקים שומנית אשר גורמת לזרימה מופחתת של דם (אופייני לטרשת עורקים). הסוג השני הינו אירוע מוחי איסכמי תסחיפי, שבץ זה יכול להתרחש בעקבות חומר מסוים שנוצר באזור מרוחק מהמוח, כמו למשל בלב. כאן הקריש או הרובד השומני שנוצר מתחיל לטייל בזרם הדם עד שהוא נתקע וחוסם את העורקים הצרים של המוח. אחד הגורמים הנפוצים לסוג זה של שבץ הוא פרפור פרוזדורים.
סוגים נוספים של אירועים מוחיים – חולף המורגי ותת עכבישי

  • אירוע חולף – (TIA- Transient Ischemic Attack  ) כאן הכוונה היא לשבץ איסכמי קטן, המכונה גם אירוע איסכמי חולף. במקרה זה בדומה לשבץ האיסכמי, אספקת הדם גם כאן נחסמת מקריש דם, אך הפעם מדובר על חסימה שאורכת כמה שעות או כמה דקות ולכן התסמינים עוברים ואין נזק בלתי הפיך לרקמות. כאן חשוב לציין שלמרות שמדובר על שבץ חולף ללא נזק משמעותי, חשוב מאוד לפנות לטיפול מיידי וזאת על מנת למנוע שבץ מוחי נוסף ולטפל באותו קריש דם או עורק צר או סתום חלקית.
  • המורגי – כאן מדובר על דימום תוך מוחי וזאת בעקבות כלי דם שהתפוצץ במוח או כלי דם  שדלף לתאי המוח והרס אותם. מצב זה יכול להיגרם עקב לחץ דם גבוה, מום עורקי מולד, טראומה וסיבות נוספות.
  • תת עכבישי – דימום תת עכבישי אשר גורם לעיתים לכאב ראש חד ופתאומי נגרם לעיתים מהתפוצצות של מפרצת במוח.

 
הגורמים לשבץ איסכמי

גורם הסיכון העיקרי למצב של אירוע מוחי איסכמי הוא טרשת עורקים. במצב של טרשת עורקים נוצר פלאק שומני על השכבה הפנימית של כלי הדם (מצב אשר נוצר לרוב משום כולסטרול גבוה וטריגליצרידים, תאי דם וקולגן). בהדרגה, רובד זה מתעבה ובסופו של דבר יכול לגרום למצב של היצרות כלי הדם ופעמים גם לחסימת כלי הדם וקרישי דם. הגורמים אשר יכולים להוביל למצב לא סימפטי זה רבים וביניהם סכרת, כמות גבוהה של שומנים בדם, הפרעות בקצב הלב, משקל יתר וכמובן אי ביצוע פעילות גופנית. גורמים נוספים הם מצבים בהם יש  קרישיות יתר של הדם, מחלות מערכתיות ודיסקציה של כלי הדם. בנוסף, ישנם זיהומים שיכולים להוביל  לשבץ, כמו למשל סיפיליס, איידס, מלריה, זיהום במסתמי הלב ושחפת.

 
טיפול באירוע מוחי איסכמי

אם חושדים באירוע מוחי איסכמי יש לפנות את אותו אדם לבית החולים במהירות האפשרית וזאת על מנת למזער נזקים בלתי הפיכים. בשלב הראשון אותו אדם יופנה לבדיקת סי.טי מוח אשר תספק אינדיקציה להיקף הפגיעה המוחית. חשוב לקחת בחשבון שמרגע היווצרות האירוע המוחי פרק הזמן של הצלת חיים ומניעת נכות מצומצם ביותר (כארבע וחצי שעות). רק בפרק זמן זה הרופאים יוכלו לתת לאותו אדם תרופה מיוחדת בשם TPA, שמטרת השימוש בה הינה להמיס את אותו קריש הדם אשר ממוקם בכלי הדם. טיפול אפשרי נוסף בא לידי ביטוי בהוצאת אותו קריש דם אשר הוביל לחסימת זרימת הדום למוח ולמעשה גרם לאותו שבץ. דבר זה נעשה באמצעות צנתור מוחי.

חשוב להבין שאם מדובר על אירוע מוחי חולף, קרוב לוודאי שיוחלט על התאמת טיפול חדשני למצב זה. אם אדם לקה בשבץ איסכמי והגיע לבית החולים באיחור, יותאם לאדם שנפגע טיפול שמרני שעיקרו תרופות להורדת לחץ הדם ואיזונו ומתן אספירין בעירוי. לאחר ייצוב מצבו הוא יקבל טיפול תרופתי למניעת הישנות השבץ.
אם נגרם נזק מוחי, יוכלו הרופאים לשקול מתן נוראייד, תוסף תזונה שנחקר רבות באשר לתועלת שבו לצורך שיקום התיפקודים שנפגעו בעקבות השבץ.

 
אם עברתם אירוע מוחי איסכמי או שמישהו יקר המקורב אליכם עבר שבץ,  בדקו עם הרופא : אולי נוראייד שהרופאים הנוירולוגים העוסקים בשבץ מכירים, יוכל לעזור לכם לחזור לעצמאות תפקודית.  להתייעצות התקשרו אלינו בטלפון 03-9230851

 

אולי יעניין אתכם לקרוא עוד על: