אירוע מוחי בילדים | סיוע בשיקום לאחר אירוע מוחי אצל ילדים - נוראייד
דף הבית >> נוראייד לחולה >> אירוע מוחי בילדים
 

אירוע מוחי בילדים

03-9230851 

מחקרים מדעיים וקליניים הראו כי נוראייד מסייע
לחולי שבץ מוחי ואירוע מוחי בתהליך השיקום

יש מצבים בהם גם ילדים יכולים לסבול מאירוע מוחי וזאת למרות שמצב זה מוגדר כנדיר וזאת בהשוואה לתדירות התרחשות האירוע המוחי במבוגרים. במאמר זה נרחיב אודות אירוע מוחי בילדים, סיבות, תסמינים, טיפול ושיקום. 

מהו אירוע מוחי בילדים?אירוע מוחי בילדים הוא מצב בו האספקה של הדם לחלק מהמוח, נפגעת. דבר זה יכול להתרחש בעקבות דימום מוחי או בעקבות חסימה של כלי דם במוח. רוב הילדים סובלים מאירוע מוחי הנובע משום דימום מאחד מכלי הדם במוח, סוג זה של שבץ נקרא: שבץ המורגי. התסמינים של אירוע מוחי בילדים הם: ירידה במצב ההכרה, הפרעות דיבור, אובדן שיווי משקל, שיתוק בצד הגוף ותסמינים נוספים אשר מוכרים מעולם המבוגרים.

סיבות לאירוע מוחי בילדים – מחלות שונותאירוע מוחי בילדים יכול להופיע בכל גיל ובעיקר אצל ילדים אשר סובלים ממחלות רקע שונות:
  • מחלות לב – כאן הכוונה למחלות ומומי לב כמו למשל הפרעות קצב, מחלת מסתמים, אנדוקרדיטיס ועוד. ילדים אשר סובלים מזרימה לא תקינה בלב נמצאים בסיכון להיווצרותם של קרישי דם בלב אשר נשלחים כתסחיפים למוח וגורמים לאותו אירוע מוחי בילדים.
  • קרישה – הפרעות בקרישה וקרישיות יתר יכולים להוביל לשבץ מוחי בילדים. במצב של קרישיות יתר בגוף, יכול להיווצר מצב בו אחד מהקרישים מגיעים אל המוח, חוסם כלי דם ומובילים לשבץ. אפשרות נוספת היא הפרעות קרישה כתוצאה ממחלות שונות או הפרעת קרישה מולדת.
  • פגיעה בעורק – קרע של עורק המזרים דם למוח כתוצאה מפגיעה טראומטית (לידה או תאונה), יכול להוביל לשבץ. (ראו גם פגיעה מוחית טראומטית TBI)
אלו רק חלק מהסיבות שיכולות להוביל למצב של אירוע מוחי קל בילדים או אירוע מוחי קשה יותר. לרשימה זו מצטרפות מחלות נוספות אשר יכולות להשפיע בצורה זו או אחרת על אספקת הדם למוח.
העבר לעומת ההווה – אירוע מוחי בילדים

אם בעבר לא הקדישו רבות לבירור ומערב אחר אירועי מוח בילדים וזאת משום שסברו שמדובר על מהלך שפיר, כיום בעידן הטכנולוגיה המתקדמת, עידן בו ניתן לבצע הדמיית מוח שאינה פולשנית, מאובחנים יותר ויותר ילדים וזאת באמצעות בדיקה נוירולוגית ובדיקת MRI.

טיפול ושיקום – שבץ מוחי בילדים


פינוי מיידי לבית החולים וטיפול מהיר בילדים קריטיים לשימור התפקוד המוחי של הילד והאצת תהליך הריפוי. לרוב, בשלב האקוטי של האירוע המוחי הרופאים שוקלים התערבות אנדו וסקולרית שמטרתה הוצאת הקריש. אפשרות נוספת היא טיפול תרומבוטי תרופתי. לאחר מכן מוצע טיפול שיקומי אינטנסיבי שמטרתו שיפור התפקוד המוטורי של הילד ואפשרות להחלמה מהירה. 

כל שימוש בתרופות (וגם בחיסונים, תוספי תזונה וכו) בילדים הוא בעייתי כיון שהפיזיולגיה של הילד אינה בהכרח כמו של המבוגר ומערכות גוף יכולות לפעול בדרך שונה.

המחקרים הקליניים בילדים הוא תחום מאד מצומצם ולכן בד"כ נמנעים לתת לילד טיפולים שלא נבדקו ספציפית על ילדים.
מאידך, לעיתים נתקל רופא הילדים במצב שבשיקוליו להצלת הילד מחד והסיכוי להזיק לו  גוברים השיקולים של הצלת חיים ואז יחליט הרופא להשתמש במוצר שלא בהכרח נבדק בילדים כך , בישראל נצברו מקרים של ילדים שבעקבות סיבוך בניתוח חיוני, נגרם שבץ מוחי עקב ניתוק זמני באספקת החמצן. ילדים אלו טופלו בנוראייד. ככל שהרופא יבקש להשתמש באופציה זו, הוא מוזמן לקבל פרטים.

נוראייד הוא תוסף תזונה שנחקר רבות לגבי תמיכתו  בשיקום לאחר שבץ מוחי
 

אולי יעניין אתכם לקרוא עוד על: