גורמי סיכון לשבץ מוחי | שיקום לאחר אירוע מוחי - נוראייד
דף הבית >> נוראייד לחולה >> גורמי סיכון לשבץ מוחי
 

גורמי סיכון לשבץ מוחי

03-9230851 

מחקרים מדעיים וקליניים הראו כי נוראייד מסייע
לחולי שבץ מוחי ואירוע מוחי בתהליך השיקום

שבץ מוחי (CVA) הוא סוג של אירוע חירום רפואי המהווה את הגורם העיקרי לנכות אצל האוכלוסייה הבוגרת בעולם המערבי ואת הסיבה השנייה בשכיחותה למוות ברחבי העולם. 

שבץ מוחי הידוע גם בשם אירוע מוחי, מתרחש במקרים בהם מתפתחת הפרעה פתאומית באספקת הדם לרקמת המוח. הפרעה פתאומית זו פוגעת באזורי מוח שונים והיא עלולה להוביל לנזק נוירולוגי קבוע או זמני בהתאם למידת הפגיעה ובהתאם למהירות בה נפגעי שבץ מוחי מקבלים את הטיפול הרפואי לו הם נדרשים.

על פי נתוני משרד הבריאות, בישראל מתרחשים למעלה מ-15,000 מקרים של שבץ מוחי מדי שנה, כאשר רק ב-40% מהמקרים, הלוקים בשבץ מצליחים להגיע לבתי החולים השונים בפרק הזמן הרצוי והנדרש לצורך קבלת טיפול רפואי המצליח למנוע (ברוב המקרים) נזקים נוירולוגים קבועים ו/או נזקים נוירולוגים חמורים המצריכים תקופת שיקום ממושכת. 

מה הם גורמי הסיכון העיקריים להתרחשותו של שבץ מוחי?


קיימים שני סוגי שבץ מוחי עיקריים, האחד ידוע בשם:
  1. שבץ איסכמי (חסימתי), הנובע בין היתר מירידה חמורה בלחץ הדם, מחסימה בזרמית הדם או כתוצאה מהיווצרותם של קרישי דם העשויים להגיע אל המוח במסגרת מה שמכונה פרפור פרוזדורים,
  2. והשני ידוע בשם שבץ המוראני (דימומי) הנובע בין היתר מעלייה קיצונית ופתאומית בלחץ הדם, מחבלה או ממצבי חולשה מתמשכים של דופן כלי הדם.
     
בשני סוגי השבץ, אספקת הדם למוח נפגעת והנזק הנגרם מתרחב במהירות, וכתוצאה מכך מתפתחת תופעה של אי אספקת חמצן שהיא למעשה הסיבה המרכזית להיווצרותם של נזקים נוירולוגיים בלתי הפיכים.

מכיוון שמדובר בסוג של אירוע חירום רפואי, קשה לרפואה המודרנית "לשים את האצבע" על הגורם המרכזי המוביל להתרחשות של אירוע מוחי, אך הסטטיסטיקה המספרית של מקרי השבץ המוחיים המתרחשים מדי שנה יכולים להעיד על מספר גורמי סיכון לשבץ מוחי וביניהם:
  • גיל מתקדם - נשים וגברים מגיל 50 ואילך נמצאים בקבוצת סיכון להתרחשותו של שבץ מוחי באופן פתאומי בשיעורים גבוהים באופן משמעותי מנשים וגברים בגילאים צעירים יותר.
  • מחלות רקע - נשים וגברים המתמודדים עם מחלות רקע שונות מצויים בקבוצת סיכון גבוהה יותר, כאשר גורמי סיכון לשבץ מוחי כוללים מחלות רקע כגון: מחלת לב כלילית, סוכרת, מחלת העורקים הפריפריאליים ויתר לחץ דם.
  • כולסטרול גבוה והשמנת יתר - נשים וגברים הסובלים מכולסטרול גבוה ונדרשים לטיפול תרופתי בשל כך, מצויים אף הם בקבוצת סיכון לשבץ מוחי, כאשר השמנת יתר (בעיקר בגילאים מתקדמים) עלולה אף היא להיכלל ברשימת גורמי סיכון לשבץ מוחי בהתאם לממצאים הסטטיסטיים השונים.
  • עישון מוצרי טבק על כל סוגיו וצריכה מוגברת של אלכוהול - עישון ואלכוהול מזיקים לבריאות וצריכה מוגברת של כל אחד מהם עלולה אף היא להיחשב לאחד מאותם גורמי סיכון לשבץ מוחי. 

*אולי יעניין אתכם לקרוא על סיבוכים של שבץ מוחי ←

טיפול משקם בנפגעי שבץ מוחי


נפגעי שבץ מוחי אשר לא ניזוקו בנזקים נוירולוגיים בלתי הפיכים, נדרשים בין היתר לתקופת שיקום מתמשכת במסגרתה ניתן להם טיפול תרופתי ככל שימליץ הרופא וכן טיפולים משקמים אחרים (פיזיוטרפיה, קלינאות תקשורת וכו').

מחקרים רבים הראו יעילות מצד אחד ובטיחות מן הצד השני , לתוסף התזונה נוראייד (NurAid   ),שעל פי המחקרים שפורסמו בעיתונות הרפואית המובילה , מסייע לשיקום לאחר אירוע מוחי ע"י בניית תאי עצב וקישורי עצב חדשים. בניית תאי עצב חדשים היא המפתח לשיקום והחזרת העצמאות התיפקודית.