פגיעה מוחית טראומטית TBI | שיקום פגיעה מוחית - נוראייד
דף הבית >> מידע פרה-קליני וקליני >> פגיעה מוחית טראומטית TBI
 

פגיעה מוחית טראומטית TBI

03-9230851 

מחקרים מדעיים וקליניים הראו כי נוראייד מסייע
לחולי שבץ מוחי ואירוע מוחי בתהליך השיקום

מהי פגיעה מוחית טראומטית TBI? מהם הסימפטומים היכולים להעיד על קיומה וחומרתה והאם קיים טיפול המסייע להליכי שיקום כתוצאה מפגיעה מוחית מסוג זה? 

פגיעה מוחית טראומטית הידועה גם בשם TBI (Traumatic Brain Injury), היא למעשה סוג של פגיעת ראש העלול להוביל לירידה משמעותית ביכולות התפקוד של המוח, וזאת בהתאם לעוצמת הפגיעה המוחית ובהתאם לסוג הפגיעה. פגיעה מוחית טראומטית TBI מהווה את אחד מהגורמים השכיחים ביותר למקרי נכות ומוות ברחבי העולם, כאשר שכיחותה נפוצה יותר בקרב צעירים וילדים ובקרב גברים יותר מאשר בקרב נשים.

התופעה מקיפה 50 מליון איש מדי שנה ברחבי העולם וכ -40 אלף איש בישראל ומהווה גורם ראשוני למוות או נכות קשה בקרב אוכלוסיה צעירה. מבין המאושפזים במחלקות הטראומה כנפגעי ראש ומוח , רובם כתוצאה מתאונות דרכים וחלקם מנפילה מגובה. 24.2% יסבלו מפגיעת ראש בכלל ו 7.3% מפגיעה מוחית קשה. אלה תוצאות מתוך הדו"ח , פגיעות טראומה בישראל 2010-2015 של מכון גרטנר-המרכז הלאומי לחקר טראומה ורפואה דחופה שפורסם ב 2016 .

הנזק למוח נגרם כתוצאה מלחץ חזק חיצוני (מכה) או כתוצאה מחדירת עצם זר דרך הגולגולת אל המוח עצמו. הקושי הגדול הוא ברוב המקרים, הפגיעה הקוגניטיבית שנגרמת לפצועים. מבין הנזקים הקוגניטיביים, יש למנות פגיעה ב:
  • זיכרון ,
  • ריכוז,
  • גמישות המוח בתגובה לאירועים,
  • מהירות עיבוד הנתונים ובביצוע משימות.
מחקר שהתבצע בניו זילנד וכלל אנשים עד שנה לאחר האירוע שנטלו את נוראייד (NurAid),תוסף תזונה למשך 6 חודשים השתפרו בפעילות הקוגניטיבית שלהם עם תופעות לוואי מינימליות.

*מחקר זה הצטרף למחקרים קודמים בבעלי חיים ולמחקר חדש בבני אדם שהתפרסם לאחרונה מאינדונזיה.
כיצד נגרמת פגיעה מוחית טראומטית?


פגיעה מוחית טראומטית TBI עלולה להתרחש על רקע פגיעה כתוצאה מתאונות דרכים, נפילות וחבלות ראש, תאונות ספורט, תאונות עבודה  ופגיעה חזקה של חפץ זר בראש. קיימים שני סוגים עיקריים של פגיעות מוחיות הנגרמות כתוצאה מטראומה:
  1. פגיעה מוחית שמקורה בדימומים המופיעים בקליפת המוח כתוצאה מחבטה חזקה בראש
  2. פגיעה מוחית שמקורה בהיווצרות קרעים קטנים או גדולים בכלי הדם ותאי העצב הפנימיים כתוצאה מהחלקה של שכבות המוח אחת על השנייה
בשני המקרים, מופיעים תסמינים (סימפטומים) שונים בהתאם לסוג הפגיעה המוחית, חומרת הפגיעה והאזור בו מתרחשת הפגיעה המוחית. 

סימפטומים נפוצים של פגיעה מוחית טראומטית TBI


במקרים בהם מדובר בפגיעה מוחית טראומטית קלה באופן יחסי, הסימפטומים הנפוצים כוללים כאבי ראש בעצימות כזו או אחרת, הקאות ובחילות, הפרעות בשיווי המשקל, סחרחורת, וזאת לצד הפרעות תפקודיות קלות, תחושת בלבול ולעיתים גם התפתחות של בעיות בזיכרון ובעיות קשב וריכוז.

במקרים בהם הפגיעה המוחית הטראומטית מוגדרת כפגיעה בינונית, הסימפטומים עלולים להתגבר ולהוביל בין היתר לפרכוסים, הפרעות בדיבור, חולשה בגפיים, תחושת בלבול, כאבי ראש בלתי פוסקים ואף להוביל להתפתחותן של הפרעות התנהגותיות וחברתיות כאחד.

במצבים בהם פגיעה מוחית טראומטית TBI מוגדרת כפגיעה קשה, היא עלולה להוביל ללחץ תוך גולגלתי הולך ומתגבר ואף להסתיים במוות. במצבים אלו התסמינים המקדימים כוללים: דופק איטי, דיכוי נשימתי, לחץ דם גבוה ושיתוק או חולשה בצד אחד של הגוף וכן  פגיעות קוגניטיביות המשנות לחלוטין את היכולת התיפקודית של האדם הפעיל.
כל התסמינים הנלווים לפגיעות מוחיות טראומטיות קלות, בינוניות או קשות, זהים לתסמינים המקדימים המופיעים המופיעים בעת התרחשותו של שבץ מוחי, ולכן, קיים הכרח בפינוי מיידי לבית החולים לצורך קבלת טיפול רפואי.

התמהמהות בקבלת הטיפול הרפואי עלולה להוביל להחמרת המצב ולגרום לנזקים נוירולוגים ארוכי טווח ולעיתים בלתי הפיכים ואף למוות.
נפגעי פגיעה מומחית טראומטית, נדרשים בין היתר לטיפול שיקומי המותאם למצבם התפקודי, הן בהיבט הנוירולוגי והן בהיבט הקוגניטיבי - תפקודי, כאשר ההליך השיקומי כולל גם טיפול תרופתי.

בין יתר הטיפולים שהודגמו מחקרית כיעילות לשיפור יכולותיו של פגוע המוח לחזרה לעצמאות תפקודית הוא תוסף התזונה   NurAidנוראייד, המסייע ע"פ המחקרים  לבניית תאי עצב וקישורי עצב חדשים ולחזרה לעצמאות תיפקודית.

אולי יעניין אתכם לקרוא עוד על: